31 Ağustos 2010

Krişna Janmaştami (1-2 Eylül 2010)

Hem İstanbul Yoga Merkezi'nin açılış günü olan hem de yahoo grubumuzun kuruluşunun 8. yılını tamamladığı bu özel günler (1-2 Eylül 2010), bu sene Şri Krişna'nın doğumgünü kutlamalarıyla aynı tarihlere denk geliyor. 

Şri Krişna Janmaştami Rab Krişna'nın doğumgünü kutlamasıdır.

Bugünkü Badrinath olan Badrikaşrama'nın kutsal tapınaklarında ebedi çile çalışmalarını yapan Vişnu'nun dünyadaki varlığının temsilcileri büyük azizler Narayana ve Nara'nın, Krişna ve Arcuna olarak doğduğu ve böylece dünyayı günah (cehalet) ve kötülükten kurtardığı düşünülür. Krişna, (devam ettirici gücü temsil eden) Vişnu'nun Purna-Avatar'ı (tam enkarnasyonu) olarak, ve hatta bazılarına göre Brahma-Vişnu-Şiva (yaratıcı-devam ettirici-yokedici güçleri) bile aşan Evrensel Narayana olarak kendini Mathura'da Vasudeva ve Devaki'nin çocuğu olarak gösterdiğine inanılır.

Janmastami Kuzey Hindistan'da 2010 yılında 2 Eylül'de, Hindistan'ın kalan bölgelerindeyse 1 Eylül'de kutlanacaktır. (gün farkının sebebi bölgesel takvimlerdeki farklar ve Krişna'nın doğum anının farklı hesaplanmasından ortaya çıkar).

Krişna Avatar'ının amacı sadece adaletsizliği yok etmek değil, aynı zamanda Tanrı'nın yüceliğini ve ihtişamını dünyada ifşa etmektir. Krişna'nın yaşamı iyi dengelenmiş bütünsel yönetiş şeklinde, Mutlak'ın ihtişamı kendini tezahür ettirmektedir.


Daha fazla okuma için:
Bu özel günde Bhagavat Gita'yı türkçe okuyalım: http://issuu.com/yogamerkezi/docs/bhagavatgita
İstanbul Yoga Merkezi bu özel günde kapılarını açıyor: http://yoga-merkezi.blogspot.com/2010/08/istanbul-yoga-merkezi-1-eylulde-aclyor.html

http://www.hindu-blog.com/2009/08/janmashtami-2009-sri-krishna.html
www.swami-krishnananda.org/disc/disc_49.pdf

Hiç yorum yok: